loader

Projekt ustawy o pracowniczych programach emerytalnych (2018 / 2019)

Zgodnie z projektem, Pracownicze Plany Emerytalne (PPK) wchodzą w życie od początku 2019 roku, jednak będą uruchamiane etapami. PPK będzie można założyć tylko w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Ich ewidencję będzie prowadził Polski Fundusz Rozwoju.
Będzie to kolejny filar budowy systemu emerytalnego, dzięki któremu będziemy mieli w przyszłości szansę na podwyższenie wysokości naszych emerytur.
Jest to w pełni prywatny (w przeciwieństwie do OFE – jak się ostatecznie okazało) sposób zabezpieczenia emerytalnego.
System zakłada, ze pracownik będzie zapisany do PPK domyślnie, jednak będzie mógł się z niego wypisać. Będzie obowiązywała zasada automatycznego zapisu co 2 lata, tzn., jeżeli pracownik dziś zrezygnuje z przystąpienia do PPK, będzie miał tę możliwość ponownie za 2 lata.

KTO, KIEDY?

Od początku 2019 roku system będzie obowiązywał przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 osób. Średnie przedsiębiorstwa (50 – 249 pracowników) będą musiały przystąpić do PPK od połowy 2019 roku, małe przedsiębiorstwa ( 20 – 49 pracowników) od początku 2020 roku a mikro firmy oraz sektor publiczny od połowy 2020 roku.

Harmonogram przystępowania do PPK

Grupy pracowników obejmowane PPKPotencjalni uczestnicyStart grupy
Powyżej 250 osób3,3 mln.01.01.2019
od 50 do 249 osób2,0 mln.01.07.2019
od 20 do 49 osób1,1 mln.01.01.2020
pozostali5,1 mln.01.07.2020
Razem:11,5 mln.

Jednak przedsiębiorstwa, które prowadzą programy PPE ze składką podstawową co najmniej w wysokości 3,5% wynagrodzenia, są zwolnione z obowiązku zawarcia umowy PPK, chyba że:

  • zawieszą naliczanie i odprowadzanie składek podstawowych do PPE
  • ograniczą wysokość odprowadzanych składek do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia
  • zlikwidują program PPE
  • powstaną opóźnienia w odprowadzaniu składek na PPE powyżej 90 dni.

STRUKTURA SKŁADEK I ZACHĘT FISKALNYCH:

  • jednorazowa składka powitalna, ze strony państwa – 250 zł
  • coroczna dopłata ze strony państwa – 240 zł
  • podstawowa składka pracodawcy – 1,5% podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
  • dodatkowa składka pracodawcy – do 2,5% podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
  • podstawowa składka pracownika – 2% podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ( potrącane z wynagrodzenia netto)
  • składka dodatkowa pracownika – do 2% podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Łączna minimalna składka do Planu może zatem wynieść 3,5%, a maksymalna 8%.
Będzie obowiązywać tzw. „automatyczny zapis” dla osób w wieku 19 – 55 lat. Powyżej 55 roku życia udział pracownika w Planie będzie dobrowolny.

Schemat założeń Pracowniczych Programów Emerytalnych

WYPŁATA ŚRODKÓW Z PPK

Generalnie co do zasady wypłata będzie możliwa po osiągnięciu 60 roku życia.
Zainteresowany będzie musiał sam wystąpić z wnioskiem o wypłatę.
Są możliwe dwie opcje wypłaty:

  1. Wypłata 25% zgromadzonych środków jednorazowo, a pozostałe 75% w 120 ratach ( przez 10 lat)
  2. Całość wypłacona w 120 ratach

Możliwa też będzie wypłata przed osiągnieciem 60 roku życia ale tylko w szczególnych przypadkach np., w przypadku poważnego zachorowania (swojego, małżonka lub dziecka) Będzie też można wcześniej skorzystać ze środków zgromadzonych w PPK na zakup pierwszego mieszkania lub domu, (np. na sfinansowanie wkładu własnego) ale to będzie pewien rodzaj pożyczki, którą trzeba będzie zwrócić w kolejnych latach - po 5 latach karencji rozpocznie się 10 letni okres nieoprocentowanej spłaty środków wykorzystanych z rachunku PPK.

Pracodawco uważaj !!!

Projekt ustawy ( Art. 96.) przewiduje srogie kary dla pracodawcy za próby nakłaniania pracowników do rezygnacji z udziału w PPK. Grożą za to kara grzywny od 1000zł do 30 000 zł, ograniczenie wolności nawet do 2 lat więzienia.
Surowo będą również karani ci z przedsiębiorców, którzy m. in. nie dopełnią obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie będą odprowadzać należnych składek, czy też nie będą prowadzić wymaganej dokumentacji związanej z wyliczaniem składek.

PPE a PPK.

Jeżeli pracodawca prowadzi w swoim zakładzie Pracowniczy Program Emerytalny (PPE), ze składką podstawową w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, nie podlega wówczas obowiązkowi prowadzenia w swoim zakładzie programu PPK. (Art. 13.1.1)


Pełen tekst projektu ustawy o PPE z dnia 08-02-2018