Zakładka ta umożliwia prezentację hipotetycznej wartości zgromadzonego kapitału przez uczestnika dowolnego OFE, liczonej od dnia przystąpienia do funduszu do dnia wykonania niniejszej symulacji.
Ponadto w zakładce tej możliwe jest przeprowadzenie symulacji prognozującej zgromadzenie kapitału
w przyszłości, do roku 2015.
Aby uzyskać wynik zgromadzonego kapitału, liczonego od dnia przystąpienia do OFE do dnia wykonania symulacji należy podać datę przystąpienia do funduszu (dzień, miesiąc i rok). W tej symulacji przyjęto założenie, że datą od kiedy liczony jest staż członkowski. Jest to istotne, gdyż prowizje pobierane od składek w niektórych OFE zależą właśnie od stażu członkowskiego uczestnika funduszu, co również jest uwzglwdnione w tej symulacji Domyślna datą przystapienia do OFE jest 30.09.1999, lecz uzytkownik moze wybrać inną datę, ale nie późniejszą niż data bieżąca.
Domyślnie wynik przedstawiany jest dla daty ostatnich notowań dostępnych w programie, lecz użytkownik może wybrać wcześniejszą datę (dzień, miesiąc i rok):
Następnie należy podać wysokość miesięcznej składki, wpływającej do OFE.
Jeżeli użytkownik nie zna wysokości składki wpływającej do OFE, może skorzystać z przycisku , który powoduje otwarcie poniższego okna:
W oknie tym należy podać wartość miesięcznego wynagrodzenia brutto. Na tej podstawie program wyliczy miesięczną składkę wpływającą do OFE.
Jeżeli użytkownik nie określi wysokości miesięcznej składki (lub wynagrodzenia brutto) - przyjmowana jest domyślna składka w wysokości 100 zł.
Później należy określić wartość rocznej indeksacji składki (wynagrodzenia) w zakresie 0 - 10% (domyślnie przyjęto indeksację na poziomie 0%).
Następnie należy podać dzień miesiąca, w którym składka wpływa do PTE. W niniejszej symulacji przyjęto, że składka księgowana jest zawsze tego samego dnia miesiąca we wszystkich PTE. Domyślnie przyjęty jest 25 dzień każdego miesiąca, lecz użytkownik może wskazać inny dzień:
Jeżeli w wybranym dniu jednostkiuczestnictwa OFE nie były notowane (wybrany dzień, był dniem wolnym od pracy), to przyjmowane jest najbliższe dostępne notowanie wypadające po tym dniu.
Użytkownik może też określić sposób prezentowania wyników. Dostępne są: "Wykres liniowy" i "Wykres słupkowy".
Na końcu należy wskazać OFE, dla których ma być wyświetlony wynik. W tym celu należy kliknąć kolejno na nazwy funduszy, które maja znajdować się na wykresie. Każdo razowe kliknięci powoduje dodanie wybranego funduszu do wykresu :
W przypadku prezentacji wyników w formie wykresu słupkowego dostępne są dwie dodatkowe opcje:
* Wynik jako różnice do śr. - wybranie tej opcji spowoduje obliczenie wysokości średniego kapitału ze wszystkich OFE (średnią tą oblicza się na podstawie wszystkich OFE istniejących na rynku, nawet jeżeli dany fundusz nie jest uwzględniony na aktualnym wykresie) i przyjęcie tej wartości jako wartość bazową. Następnie wynik prezentowany jest jako różnica od tej wartości.
* Rozciągnij wykres - wybranie tej opcji spowoduje przeskalowanie wykresu w taki sposób, że wykres nie zaczyna się od wartości "0", lecz od wartości nieznacznie niższej od najniższego wyniku prezentowanego na wykresie. Funkcja ta zwiększa czytelność wykresu, szczególnie, w sytuacji, gdy wyniki wybranych funduszy są bardzo zbliżone.
Rodzaj wykresu można zmienić w każdym momencie. W tym celu należy skorzystać z odpowiedniego okna wyboru:
W ten sposób wykres słupkowy został zmieniony na wykres liniowy, przy zachowaniu pozostałych parametrów (data przystąpienia do funduszu, data obliczeń, wysokość miesięcznej składki, poziom rocznej indeksacji składki oraz fundusze znajdujące się na wykresie pozostały niezmienione):
Analogicznie w każdym momencie można zmienić datę przystąpienia do funduszu, datę obliczeń, wysokość miesięcznej składki, poziom rocznej indeksacji składki oraz można dodawać lub usuwać z wykresu dowolne OFE.
Ponadto podczas pracy ze wszystkimi dostępnymi OFE przydatne jest skorzystanie z przycisków
Wszystkie i Żaden . Pozwoli to na uniknięcie mozolnego, pojedynczego umieszczania na wykresie kolejnych OFE. Przyciski te we wszystkich zakładkach działają tak samo:
Użycie przycisku Wszystkie spowoduje wyświetlenie na wykresie wszystkich OFE:
Użycie przycisku Żaden spowoduje usunięcie wszystkich OFE z wykresu.
Zakładka Zgr. kapitał umożliwia też przeprowadzenie symulacji zgromadzonego kapitału
w przyszłości, do roku 2015. W przypadku wybrania tej opcji program obliczy wartość kapitału zgromadzonego od dnia przystąpienia do OFE do chwili bieżącej na podstawie danych historycznych i parametrów podanych powyżej, a następnie dokona symulacji wartości zgromadzonego kapitału w przyszłości w oparciu o poniższe założenia:
- Początkowa wartość aktywów każdego funduszu, niezbędna do przeprowadzenia symulacji przyjęta jest
wg stanu na 31.12.2005r,
- Roczna stopa zwrotu z inwestycji przyjęta jest dla wszystkich funduszy na jednakowym poziomie 5%
(parametr ten może być zmieniany przez użytkownika w zakresie 0 - 10 %),
- Początkowa wysokość średniej miesięcznej składki przyjęta jest na poziomie 100 zł,
- Roczna stopa wzrostu średniej miesięcznej składki przyjęta jest dla wszystkich funduszy
na jednakowym poziomie 5%,
- Początkowa liczba członków każdego z funduszy przyjęta jest wg stanu na 31.12.2005r,
- Liczba nowych członków w każdym kolejnym roku dla każdego funduszu prognozowana jest
na podstawie średniego udziału procentowego w nowej sprzedaży z lat 2002-2005
- Symulacja uwzględnia ewentualne ograniczenia w wysokości wynagrodzenia PTE,
wynikające ze statutów poszczególnych Towarzystw.
Aby uzyskać wynik symulacji zgromadzonego kapitału od dnia przystąpienia do OFE do roku 2015 (dokładnie do dnia 31.12.2015) należy określić wszystkie parametry początkowe opisane wcześniej, a następnie zaznaczyć opcję "Symulacja w przyszłość" - wykres zostanie samoczynnie zaktualizowany. Jednocześnie aktywne będzie okno umożliwiające określenie przez użytkownika rocznej stopy zwrotu z inwestycji, jednakowej dla każdego OFE. Domyślnie przyjęta jest wartość na poziomie 5%.
Opcja "Symulacja w przyszłość" dostępna jest również dla wykresu słupkowego: